Prečo treba piť minerálky s mierou?

Rovnako, ako je dôležitá vyrovnaná strava, je nutné dbať aj o vyvážený pitný režim. 

Prečo treba piť minerálky s mierou?
15. SEP 2016

Minerálne vody sú v zastúpení koncentrácie minerálov špecifické. Rozhodne by nemali byť jedinou súčasťou denného pitného režimu. Každá značka prírodnej minerálnej vody má iné zastúpenie katiónov, aniónov, minerálov, a preto je dobré jednotlivé druhy striedať.

Podľa Smernice Európskeho parlamentu a rady by mal na etikete alebo obale figurovať údaj o obsahu jednotlivých minerálnych látok.

Čo je treba sledovať pri nákupe minerálky?

Vždy si prečítajte zloženie a obsah minerálnych látok. Vody s vysokou mineralizáciou alebo liečivé vody nie sú vhodné pre každodenné pitie. Voda so zvýšeným obsahom fluóru nad 1,5 mg/l nie je vhodná pre deti. Pre správne vstrebávanie horčíka je optimálny pomer vápnika a horčíka 2:1.

Rôzne stupne mineralizácie

Podľa celkovej mineralizácie sa minerálne vody delia do 5 skupín:

Veľmi slabo mineralizované (do 50 mg/l), slabo mineralizované (50 – 500 mg/l), stredne mineralizované (500 – 1500 mg/l), silne mineralizované (1500 až 5 000 mg/l), veľmi silne mineralizované (nad 5000 mg/l).

Sodík

Minerálky okrem iného obsahujú aj sodík – základnú zložku soli, ktorá pomáha udržiavať vnútornú rovnováhu organizmu. Odporúčania pre príjem sodíka sú 2 g na osobu za deň t. j. 5 g soli (čo zodpovedá asi jednej čajovej lyžičke). Pre minerálne vody nie sú limity sodíka stanovené. Väčšina z nich obsahuje 200 mg/l. Niektoré minerálne vody však obsahujú aj 500 mg/l.

Iste viete, že soľ nenájdete len v minerálkách, ale aj v potravinách, a pomerne často dobre ukrytú. Nadmerné množstvo soli môže viesť k zdravotným problémom. Obsah sodíka je preto ďalším z dôvodov, ktorý by ste mali pri nákupe minerálok sledovať. Je tiež vhodné striedať rôzne druhy týchto nápojov. Pamätajte na to, že minerálne vody nemajú tvoriť jediný základ pitného režimu, skôr ho dopĺňať.

Ktorú si teda vybrať?

Určite sa nebojte minerálne vody zaradiť do pitného režimu. Pravidelným pitím si zaistíte nielen hydratáciu, ale tiež dostatok dôležitých minerálov, ako je napríklad horčík alebo vápnik. Vhodným príkladom je minerálka Budiš.

Pre stredne či slabo mineralizované vody rozhodne nemusíte chodiť priamo k prameňu :). Zoženiete ich vo fľaši v každom obchode. Vďaka prísnej kontrole sa minerálne vody dostanú v tej najvyššej kvalite až na náš stôl.

Silne mineralizované vody sa dajú kúpiť väčšinou v lekárňach. Ich užívanie sa odporúča pri mnohých zdravotných problémoch. Dlhodobé užívanie silne mineralizovaných vôd však nie je vhodné.

Všeobecne pre výber vhodnej minerálnej vody platí, že by sme mali piť predovšetkým vody s vyváženým obsahom minerálov, nízkym obsahom sodíka, prípadne vyšším obsahom magnézia.

Ktorú minerálnu vodu Budiš si vyberiete vy?

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Čo sa skrýva v sladkých limonádach?Čo sa skrýva v sladkých limonádach?

Prečo je lepšie siahnuť po neochutenej minerálke?

 

Tipy, ako zostať dokonale hydratovaníTipy, ako zostať dokonale hydratovaný

Ľudské telo je vo veľkej miere tvorené vodou. Tá je úplne nevyhnutná pre život a pre udržanie hydratácie.

 

Prečo si dopriať aspoň jedno jabĺčko denne?Prečo si dopriať aspoň jedno jabĺčko denne?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sme mali zjesť aspoň 400 g ovocia a zeleniny denne, no mnohí z nás neskonzumujú ani polovicu z tohto množstva. 


Autor článku

janka@chytrackova.sk

Janka Chytráčková

Milujem chutné jedlo. Bodka. Je to láska na celý život a nehanbím sa za to :) Som Ambasádorka nadácie Jamie Olivera na Slovensku. Organizujem celosvetovú oslavu zdravého a chutného jedla Food revolution day. A mohli ste ma vidieť aj na Gurmán feste, ktorý som otvárala na Hlavnom pódiu. Som presvedčená, že vďaka zdravému jedlu a pohybu môže byť každá žena krásna a sebavedomá. Kliknite si na moju stránku a zistite ako vám môžem pomôcť s budovaním vašej osobnej značky. Aby ste zažiarili. Lebo si to zaslúžite.

http://www.jankachytrackova.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo treba piť minerálky s mierou?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2526
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.