Minerálka ako osvieženie počas leta

Minerálne vody sú prirodzeným zdrojom minerálov, ktoré môžu v našom tele chýbať v dôsledku zvýšeného potenia počas letných horúčav. 

Minerálka ako osvieženie počas leta
21. JUL 2016

V lete sa intenzívnejšie potíme. Telo sa snaží zo všetkých síl regulovať telesnú teplotu, a preto strácame nielen viac tekutín, ale aj minerálnych látok, ako napríklad sodíka, horčíka, vápnika či draslíka. Tie sú dôležité pre množstvo funkcií v ľudskom tele, teda bez nich nemôže naše telo správne fungovať. Napríklad sodík a draslík ovplyvňujú hospodárenie s telesnými tekutinami, horčík zabraňuje vzniku kŕčov a vápnik je dôležitý pre silné kosti a zuby. „Minerálnu vodu je vhodné dopĺňať počas teplých letných dní, najmä kvôli doplneniu minerálov do organizmu, ktoré sa potením strácajú,“ hovorí výživový poradca Ing. Libor Javro.

Koľko minerálky vypiť počas dňa?

Túto otázku si kladú tí, ktorým záleží na svojom zdraví a vitalite. „Z celkového pitného režimu podľa individuálnych potrieb by mohla minerálna voda obsahovať cca 0,5 l pri bežnom, teda 1,5 – 3-litrovom príjme tekutín počas dňa,“ upresňuje odborník na výživu. Gro pitného režimu teda patrí čistej vode z vodovodu, potom môžu nasledovať minerálky, bylinkové čaje, riedené ovocné či zeleninové šťavy.

Tipy na výber vhodnej minerálnej vody

Základ je čítať etiketu

Pri výbere minerálnej vody je potrebné venovať sa dôslednému čítaniu etikety. Pokiaľ si volíme minerálnu vodu na bežné pitie, vyhýbame sa takým, ktoré sú silne mineralizované. Platí to aj v prípade, ak trpíme nejakými zdravotnými ťažkosťami, pretože väčší príjem minerálov by mohol spôsobiť v organizme galibu (napríklad zvýšený príjem sodíka zvyšuje krvný tlak a spôsobuje zadržiavanie vody v tele a pod.). Ideálne je zvoliť si vodu na bežné, teda dennodenné pitie a siahnuť po slovenských minerálnych vodách, keďže sme krajinou, ktorá disponuje bohatstvom v podobe minerálnych prameňov. Samozrejme, aj tu platí, že netreba sa sústreďovať iba na jeden druh minerálky, ale minerálne vody pravidelne striedať.

Na denné pitie je stvorená aj slovenská minerálna voda Budiš, ktorá má blahodarné účinky na trávenie i dýchací systém. Navyše stimuluje činnosť pečene, žlčníka a obličiek. Predstavuje teda výbornú voľbu na spestrenie pitného režimu nielen počas horúcich letných dní.

Oxid uhličitý nemusí byť priateľom nášho zdravia

Výrobcovia minerálnych vôd ponúkajú tiché, jemne sýtené a sýtené minerálne vody. Väčšina z nás preferuje sýtené minerálky z dôvodu, že máme pocit väčšieho osvieženia. Ani zďaleka však nejde o najlepšie riešenie. Zastúpený oxid uhličitý môže spôsobiť to, že bublinkovej minerálky vypijeme oveľa menej, ako naše telo potrebuje. Takisto môže vyvolať nepríjemné pocity nadúvania, hnačky či bolesť hrdla.

Pozor na cukor!

Pri výbere minerálnych vôd zásadne preferujte tie neochutené. Ak siahnete po ochutených verziách, môžete do tela doplniť v prepočte 10 až 15 kociek cukru na 1,5 litra. Obozretnosť treba aj pri alternatívnych názvoch cukru, ktoré môžete nájsť aj v minerálkach, jedná sa napríklad o glukózovo-fruktózový sirup a podobne. Vyhnite sa aj minerálnym vodám, ktoré obsahujú umelé sladidlá a konzervačné látky, ako napríklad benzoan sodný (E211).

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

„Obyčajné“ potraviny, ktoré spestria jedálniček„Obyčajné“ potraviny, ktoré spestria jedálniček

Potrebujete, aby do vášho jedálnička zavanul nový vietor? V tom prípade ho obohaťte o niekoľko nových chutí. 

 

Aká je úloha zeleniny pri chudnutí?Aká je úloha zeleniny pri chudnutí?

Ktorá zelenina má najmenej kalórií, koľko jej môžeme zjesť a s čím ju skombinovať, keď sa snažíme zhodiť prebytočné kilá? 

 

Tipy na spestrenie pitného režimu v leteTipy na spestrenie pitného režimu v lete

Je čistá voda najlepší spôsob, ako doplniť do tela tekutiny alebo si možno pitný režim spestriť aj inými nápojmi, ktoré nášmu zdraviu prospejú? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Minerálka ako osvieženie počas leta

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2395
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.