Je pitie minerálky po športe vhodné?

redakcia

Aktívne životné tempo si vyžaduje stopercentné fungovanie nášho organizmu.

Chýbajú vášmu telu elektrolyty? Doprajte si minerálku
2. JUN 2016

Na to, aby sme svoj fyzický, aj psychický potenciál mohli naplno využiť, potrebujeme sa udržiavať v dobrej kondícii. Minerálna voda Budiš, ktorá sa vyznačuje unikátnym zložením minerálov, jedinečnou chuťou a blahodarnými účinkami na ľudské zdravie, predstavuje ideálny prostriedok doplnenia minerálov po fyzickej aktivite.

Pravidelné dopĺňanie tekutín, ale i minerálov, je základom, na ktorý nesmieme zabúdať. Aký je však skutočný vzťah medzi športom a minerálnou vodou? Je pitie minerálnej vody po športe vhodné?

Minerálna voda ako súčasť pitného režimu

Súčasťou zdravého životného štýlu je, bezpochýb, dostatočný pitný režim. Voda je nevyhnutná pre správne fungovanie chemických a fyzikálnych pochodov v našom tele. Aktívny človek stratí prirodzeným vylučovaním denne približne 1,5 až 3 litre tekutín. S vodou odchádzajú z organizmu dôležité minerálne látky, ktoré je potrebné neustále dopĺňať. Ideálnym spôsobom sú v tomto prípade minerálne vody, ktoré obsahujú najmä minerály: sodík, draslík, horčík a vápnik.

Minerálna látka

Denná spotreba

Dôležité pre

Prejavy nedostatku

Sodík

23 g

udržanie napätia v tkanive

poruchy krvného obehu, hnačky

Draslík

35 g

udržanie napätia v tkanive

ochabnuté svaly, poruchy látkovej výmeny

Horčík

300 – 350 mg

rovnováha organizmu

precitlivenosť, svalové kŕče

Vápnik

1000 – 1200 mg

stavba kostí, zubov

odvápnenie kostí

 

Minerálne vody sú vhodným doplnkom výživy a ich podiel v rámci pitného režimu je dôležitý. V niektorých situáciách, ako napríklad pri športe alebo fyzickej námahe, sú ideálnym zdrojom na krytie nedostatku vody a minerálnych látok. Nemali by však byť jediným zdrojom tekutín pre človeka. V lete, u ľudí pracujúcich v horúcom prostredí a u športovcov, sú vyššie straty minerálov a denný príjem minerálnych vôd vyššie.

Evelyn budiš

Význam minerálnej vody pre športovcov

Pitie minerálnej vody prispieva k detoxikácii organizmu a ich dopĺňanie výdatne posilňuje imunitný systém. Pre športovcov a aktívnych ľudí má aj ďalšie významy: napomáha napríklad kvalitnejšej regenerácii a redukuje bolesť väzov a svalov po tréningu.

Vyvážený pitný režim je teda nesmierne dôležitý. Nedostatok minerálov môže totiž športový výkon zhoršiť a zároveň spomaliť tempo regenerácie tela po fyzickej aktivite. Nie je však možné minerálnou vodou suplovať príjem pramenitej vody.

Minerálna voda Budiš nahrádza nedostatok minerálov v tele a vhodne dopĺňa ich dennú potrebu. Je preto ideálnou súčasťou pitného režimu. Priaznivo pôsobí na tráviaci trakt, dýchací systém a činnosť obličiek. Vhodne dopĺňa dennú potrebu vápnika, čím pôsobí preventívne proti vzniku osteoporózy. Doprajte si preto okrem pramenitej vody i minerálnu vodu Budiš, ktorá nielen božsky chutí, ale je i mimoriadne vhodná najmä po športovom výkone. Keď ju raz začnete piť. Neviete s tým prestať!

Vedeli ste že...

  • Aktívny človek stratí prirodzeným vylučovaním denne približne 1,5 až 3 litre tekutín.
  • Ideálnym spôsobom sú v tomto prípade minerálne vody, ktoré obsahujú minerály: sodík, draslík, horčík a vápnik.
  • V lete, u ľudí pracujúcich v horúcom prostredí a u športovcov sú vyššie straty minerálov, a
    teda denný príjem minerálnych vôd môže byť vyšší.
  • Nedostatok minerálov môže totiž športový výkon zhoršiť a zároveň spomaliť dobu regenerácie tela po fyzickej aktivite.
  • Minerálna voda Budiš nahrádza nedostatok minerálov v tele a vhodne dopĺňa ich dennú potrebu. Je preto ideálnou súčasťou pitného režimu.

Zdroj: PR, Zdroj foto: budis.sk

Zdroj foto: unsplash.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Je pitie minerálky po športe vhodné?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2526
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.