Ako sa dopracovať k vyváženej strave?

redakcia

Neexistuje jedna potravina, ktorá by dokázala nášmu telu poskytnúť všetko, čo potrebuje.

Ako sa dopracovať k vyváženej strave?
25. JUL 2016

Preto nemáme na výber a z hľadiska uchovania si zdravia a štíhlej línie je treba stravovať sa vyvážene. Jednoducho tak, aby naše telo nestrádalo a malo v dostatočnom množstve k dispozícii všetko, čo pre svoje fungovanie potrebuje.

Ako sa stravovať zdravo a vyvážene

Existuje množstvo návodov, ako na to. Do úvahy treba vziať napríklad energetickú hodnotu potravín i jednotlivých jedál počas dňa, obsah makro i mikroživín v potravinách  a, samozrejme, aj vhodné zastúpenie konkrétnych potravín. V tomto smere nám môžu pomôcť potravinové pyramídy. Za vyváženú sa považuje napríklad stredomorská výživová pyramída.

Stredomorská výživová pyramída

Je vhodná pre všetkých, ktorým záleží na svojom zdraví a štíhlej línii. Podľa výskumov je rozloženie stravy v rámci tejto pyramídy prospešné i pre zdravie kardiovaskulárneho systému, znižuje riziko vzniku rakoviny, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby. Nachádza sa v nej pestrá škála potravín, vrátane olivového oleja a červeného vína.

Stredomorská výživová pyramída sa skladá zo štyroch poschodí. Základnú, teda najväčšiu časť pyramídy, tvorí zelenina, ovocie, celé zrná, olivový olej, strukoviny, orechy, semienka, bylinky a koreniny.  Tie by mali tvoriť gro nášho jedálneho lístka. Nad ňou, teda na druhom poschodí, sa nachádzajú ryby a morské plody. Je vhodné konzumovať ich aspoň dva razy týždenne. Tretia priečka patrí hydine, vajíčkam a mliečnym výrobkom. Na vrchole je mäso a sladkosti, ktoré by sme mali konzumovať najmenej – napríklad červené mäso stačí jesť dva razy do mesiaca.

Dôležité je jesť s pôžitkom

Národy žijúce v oblasti Stredomoria dávajú dôraz nielen na výber a kvalitu potravín, ale jedlo si dokážu aj náležite vychutnávať v kruhu rodiny či priateľov. K pôžitku z jedla patrí pravidelná a umiernená konzumácia vína. Neodmysliteľnou súčasťou ich jedálnička je aj olivový olej. Čo sa týka pečiva, konzumujú to namočené v olivovom oleji. Takisto jedlá dochucujú hlavne bylinkami.

Chcete sa aj vy stravovať vyvážene a jesť s chuťou?

Máte to vo svojich rukách. Prvým krokom by malo byť prehodnotenie svojich doterajších stravovacích zvyklostí a postupné ozdravovanie jedálnička. Inšpiráciou a návodom vám môže byť práve stredomorská potravinová pyramída. Neviete, ako urobiť prvý krok? Vzdelávajte sa, zájdite za skúseným odborníkom na výživu alebo skúste krabičkovú diétu, v ktorej nájdete množstvo zdravých a chutných pokrmov. 

Zdroj foto: unsplash.com

Zdroj: PR


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa dopracovať k vyváženej strave?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.