Ako sa dopracovať k vyváženej strave?

redakcia

Neexistuje jedna potravina, ktorá by dokázala nášmu telu poskytnúť všetko, čo potrebuje.

Ako sa dopracovať k vyváženej strave?
25. JUL 2016

Preto nemáme na výber a z hľadiska uchovania si zdravia a štíhlej línie je treba stravovať sa vyvážene. Jednoducho tak, aby naše telo nestrádalo a malo v dostatočnom množstve k dispozícii všetko, čo pre svoje fungovanie potrebuje.

Ako sa stravovať zdravo a vyvážene

Existuje množstvo návodov, ako na to. Do úvahy treba vziať napríklad energetickú hodnotu potravín i jednotlivých jedál počas dňa, obsah makro i mikroživín v potravinách  a, samozrejme, aj vhodné zastúpenie konkrétnych potravín. V tomto smere nám môžu pomôcť potravinové pyramídy. Za vyváženú sa považuje napríklad stredomorská výživová pyramída.

Stredomorská výživová pyramída

Je vhodná pre všetkých, ktorým záleží na svojom zdraví a štíhlej línii. Podľa výskumov je rozloženie stravy v rámci tejto pyramídy prospešné i pre zdravie kardiovaskulárneho systému, znižuje riziko vzniku rakoviny, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby. Nachádza sa v nej pestrá škála potravín, vrátane olivového oleja a červeného vína.

Stredomorská výživová pyramída sa skladá zo štyroch poschodí. Základnú, teda najväčšiu časť pyramídy, tvorí zelenina, ovocie, celé zrná, olivový olej, strukoviny, orechy, semienka, bylinky a koreniny.  Tie by mali tvoriť gro nášho jedálneho lístka. Nad ňou, teda na druhom poschodí, sa nachádzajú ryby a morské plody. Je vhodné konzumovať ich aspoň dva razy týždenne. Tretia priečka patrí hydine, vajíčkam a mliečnym výrobkom. Na vrchole je mäso a sladkosti, ktoré by sme mali konzumovať najmenej – napríklad červené mäso stačí jesť dva razy do mesiaca.

Dôležité je jesť s pôžitkom

Národy žijúce v oblasti Stredomoria dávajú dôraz nielen na výber a kvalitu potravín, ale jedlo si dokážu aj náležite vychutnávať v kruhu rodiny či priateľov. K pôžitku z jedla patrí pravidelná a umiernená konzumácia vína. Neodmysliteľnou súčasťou ich jedálnička je aj olivový olej. Čo sa týka pečiva, konzumujú to namočené v olivovom oleji. Takisto jedlá dochucujú hlavne bylinkami.

Chcete sa aj vy stravovať vyvážene a jesť s chuťou?

Máte to vo svojich rukách. Prvým krokom by malo byť prehodnotenie svojich doterajších stravovacích zvyklostí a postupné ozdravovanie jedálnička. Inšpiráciou a návodom vám môže byť práve stredomorská potravinová pyramída. Neviete, ako urobiť prvý krok? Vzdelávajte sa, zájdite za skúseným odborníkom na výživu alebo skúste krabičkovú diétu, v ktorej nájdete množstvo zdravých a chutných pokrmov. 

Zdroj foto: unsplash.com

Zdroj: PR


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa dopracovať k vyváženej strave?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.