Pitný režim športovca

Pitný režim je základnou súčasťou výživy v bežnom živote aj pri športovom výkone. 

Pitný režim športovca
6. JUL 2015

Viac či menej je od vody závislý každý živý organizmus. Voda udržuje stálosť vnútorného prostredia a zaisťuje celkový transport látok v organizme, udržuje telesnú teplotu a je nezastupiteľná pri trávení a vstrebávaní živín. Počas bežného dňa by ste mali vypiť aspoň 2,5 až 3 litre tekutín. Základom je pravidelnosť, nečakajte, kým sa dostaví pocit smädu. Smäd signalizuje, že organizmus je dehydratovaný a telo volá o pomoc. V lete a pri dlhšom pobyte na slnku zvýšte príjem tekutín až na 5 litrov za deň.

U športovca nastáva pri dehydratácii kritický stav. Dochádza k vzniku svalových  kŕčov, rýchlej únave a celkovému poklesu výkonnosti. Kvôli nedostatku tekutín tiež nemôže dokonale prebiehať regenerácia organizmu. Pri športovaní na pitný režim dbajte dvojnásobne.

Odporúčame prečítať: Ako hydratovať telo počas horúcich letných dní?

Pitný režim pri športovaní

Zostavenie pitného režimu u športovca je zložitejšie. Pri voľbe správneho nápoja berte do úvahy dobu a typ zaťaženia a klimatické podmienky, v ktorých sa na pohybovú aktivitu chystáte. Pokiaľ ide iba o výkon s nízkou  intenzitou, postačí vám čistá voda, pretože telo si vystačí s vlastnými zásobami minerálov. Pokiaľ však ide o intenzívny tréning, je potrebné zvoliť nápoj, ktorý okrem zloženia minerálov obsahuje i vyšší podiel energie v podobe jednoduchých cukrov. Počas tréningu je vhodné dopĺňať tekutiny v pravidelných intervaloch v celkovom množstve 300-500 ml za hodinu.

Športovec by mal prijať denne aspoň 4 litre tekutín. Ak máte s dosiahnutím tohto množstva problém, mal by vám pomôcť nasledujúci plán:

  • Ráno po zobudení vypite 0,5 l vody (s prípravkom s obsahom vitamínov a minerálov),
  • ďalší polliter vypite cestou do práce alebo do školy,
  • pred obedom vypite ďalší polliter,
  • po obede by ste mali vypiť opäť 0,5 l tekutín,
  • 0,5 l vypite počas popoludnia,
  • počas tréningu vypite minimálne jeden liter tekutín,
  • 0,5 l po tréningu,
  • poslednú pollitrovú dávku vypite asi 20 minút po večeri.

Ak ste dlhodobo prijímali malé množstvo tekutín, je dôležité, aby ste dali telu čas, aby si zvyklo na väčšie dávky. V priebehu nasledujúcich týždňov prijímajte každý týždeň o trochu viac tekutín. Je dôležité zvyšovať prijem tekutín postupne!

Odporúčame prečítať: Čo piť pri cvičení?


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pitný režim športovca

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články