Horčík ako významný pomocník pre rovnováhu v živote

redakcia

Čo stačí k prílevu hormónov šťastia, teda endorfínov? Nové topánky? Posedenie s priateľmi pri pive? 

Horčík ako významný pomocník pre rovnováhu v živote
7. JUL 2015

Chvíľka relaxu v kine či s láskou pripravené dobré jedlo? Bezpochýb k našej spokojnosti prispieva radosť, dobrý pocit i harmónia tela a mysle. Veľký vplyv na tento stav má práve horčík. O význame horčíka pre rovnováhu v našom živote porozprávala nutričná poradkyňa PhDr. Bc. Ľubica Trnková.

Význam horčíka sa v poslednej dobe skloňuje čoraz viac. Tento minerál spájame najmä s pojmami protistresový či protiúnavový. Prečo je práve horčík považovaný za nenahraditeľný v boji so stresom a únavou?

“Stres je najčastejšia záťažová situácia, ktorá zvyšuje potrebu horčíka až dvadsaťnásobne. Práve horčík je jedným zo základných a najdôležitejších minerálnych látok v našom tele. Chronický nedostatok horčíka môže zapríčiňovať nespavosť, pocit únavy a nekoncentrovanosť, migrény, nepravidelný srdcový rytmus, neobvyklú slabosť, nepríjemné kŕče, ale i tvorbu obličkových kameňov. Je preto nevyhnutné dopriať svojmu telu dostatok horčíka, čím zlepšíme celkovú telesnú kondíciu a napomôžeme navodeniu pocitu rovnováhy v organizme,” uviedla PhDr. Bc. Ľubica Trnková.

Aké je optimálne množstvo horčíka, ktoré by sme mali prijať denne?

"Denne by sme mali prijať 300-350 mg horčíka. Toto množstvo predstavuje približne 30 banánov, 10 kalerábov, tri kilogramy brokolice či zemiakov. Sú tieto množstvá pre vás nepredstaviteľné? Vstrebateľnosť horčíka zo stravy je len 30-40 %. Pozitívne je, že z vody dokáže naše telo vstrebať až 60 %. Preto pitie minerálnych vôd, za účelom dopĺňania dennej potreby horčíka, je skvelým spôsobom, ako predísť jeho nedostatku. Dôležitým faktorom však je aj to, aby minerálna voda obsahovala dostatok vápnika a to ideálne v pomere 3:1 (Ca:Mg). Takýto obsah nájdete napríklad v minerálnej vode Gemerka. Už jednou fľašou denne robíte niečo pre svoje zdravie a pomáhate svojmu telu zvládať každodenný stres a únavu a to tým najprirodzenejším spôsobom," uviedla PhDr. Bc. Ľubica Trnková.

Najúčinnejším spôsobom ako eliminovať stres, je pozitívny prístup k životu. Voľnočasové aktivity rozvíjajú našu duchovnú, umeleckú i intelektuálnu stránku. Minerály zasa pôsobia na náš organizmus blahodarným, teda upokojujúcim účinkom. Nezabúdajte, že to, ako sa cítime zdravotne, priamoúmerne ovplyvňuje aj náš dobrý pocit. Doprajte preto svojmu telu rovnováhu, prameniacu z  vápnika a horčíka v ideálnom pomere 3:1. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Pitný režim športovca Pitný režim športovca

Pitný režim je základnou súčasťou výživy v bežnom živote aj pri športovom výkone. 

 

 

Piliere zdravého životného štýluPiliere zdravého životného štýlu. Poznáte ich?

Vedeli ste, že životný štýl ovplyvňuje naše zdravie až na 80 percent? 

 

10 krokov k pozitívnemu prístupu k životu!10 krokov k pozitívnemu prístupu k životu!

Niet pochýb o tom, že kladný pohľad na život je základom zdravia, úspechu, šťastia a spokojnosti.


Anketa

Pijete v lete minerálne vody?

Áno.
Nie.

Celkom hlasovalo: 11

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Horčík ako významný pomocník pre rovnováhu v živote

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články