Podpora okolia je pri chudnutí dôležitá, ale hlavne si musíte veriť vy!

Chudnutie predstavuje zmenu a tá nebýva ľahká. Musíte opustiť zónu komfortu a čeliť množstvu prekážok.

Podpora okolia je pri chudnutí dôležitá, ale hlavne si musíte veriť vy!
27. MÁJ 2016

Môže ísť o vlastné pochybnosti, zlyhania, únavu, dočasnú stratu motivácie, ale aj o neprajnosť či závisť kolegýň v práci alebo obáv partnera, že ak schudnete, stanete sa atraktívnejšou a tým pádom aj pre mužov žiadanejšou. Možno si budete musieť zvyknúť na uštipačné poznámky rodinných príslušníkov, že ste „fajnovka“, keď si odmietnete dať rezeň s majonézovým šalátom na oslave svojich rodičov. Alebo vás zahrnú „dobre mienenými“ rečami o tom, že keď schudnete, už to nebudete vy. Skúste si vtedy spomenúť na veľmi často používané heslo, že „najskôr sa vás budú pýtať, prečo to robíte, potom sa začnú zaujímať o to, ako to robíte.“

Verte sama sebe!

Viete, čo je však v tomto smere úplne najdôležitejšie? Základom vášho úspechu pri chudnutí je to, aby ste verili sama sebe a boli vnútorne naozaj presvedčená o tom, prečo to robíte. Samozrejme, viac ako vhod padne aj podpora od najbližších – od manžela, priateľa, mamy či dobrej kamarátky. Určite sa niekto taký vo vašom okolí nájde. Ak nie, stále sú to diskusné fóra, na ktorých môžete nájsť ľudí s podobným problémom a povzbudzovať sa navzájom. „Pre každého, kto sa rozhodne zmeniť stravovacie návyky a celkovo aj životný štýl s cieľom schudnúť, je veľmi dôležitá pochvala a povzbudenie. A podpora okolia je práve formou povzbudenia. Každé povzbudenie, pochvala a radosť z toho, ako napredujeme, je ako keby ,výživou᾿ pre naše emocionálne ja. Pretože to, čo my logicky – svojím racionálnym mozgom vieme pochopiť, musí byť zladené s potrebami emocionálneho mozgu a ten potrebuje okamžité potešenie. Pred chudnutím to bola práve čokoláda alebo plné brucho z prejedania sa – cítili sme sa dobre. To sú endorfíny. Avšak keď začneme chudnúť, tak endorfíny môžu prichádzať iba z pochvál a povzbudenia. Preto je dôležité tešiť sa z každého, hoci aj malého úspechu, a chváliť sa. Ak to neurobí okolie, chváľte sa samy, dámy,“ radí koučka Janka Mladá z Koučmed.sk.

Evelyn v chudnutí podporuje www.eDieta.sk.

edieta evelyn

Ako získať podporu svojho okolia?

Ak už máte jasne stanovený cieľ a stratégie, ako schudnúť, mali by ste s maximálnou mierou objektivity zhodnotiť aj vplyv ľudí okolo vás na vašu snahu zbaviť sa nežiaducich kíl. Snáď najdôležitejšia je podpora partnera i kolegov v práci, pretože práve tam trávite najviac času. Takže na prvom mieste by mali byť rozhovory práve s týmito ľuďmi. Je dôležité vysvetliť im, prečo ste sa pre zmenu rozhodli a aká dôležitá je pre vás ich podpora. „Ak máte kolegov, ktorí každý deň ponúkajú v práci čokoládu, tak ich požiadajte o to, aby to nerobili pred vami. Alebo ak niektorý člen rodiny pravidelne zásobuje domácnosť sladkosťami a inými pokušeniami, požiadajte ho, aby s tým na nejaký čas prestal. Je dôležité aj to, čo máte doma v komore alebo v skrinkách, lebo aj to je naše okolie, ktoré nás buď povzbudzuje, alebo bojkotuje. Je jednoduchšie nemať doma nič lákavé, ako to doma mať a očakávať, že to zjeme až o týždeň,“ uzatvára Janka Mladá. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Stres je nepriateľom chudnutiaStres je nepriateľom chudnutia

Poznáš ten pocit, keď v práci nestíhaš? Si denne vystavená stresu z práce, nákupov či rodiny? Vtedy len povieš: „Som v strese." 

 

Ako sa nezblázniť z chudnutia?Ako sa nezblázniť z chudnutia?

S chudnutím a zaručenými receptami na chudnutie sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Zaručených spôsobov chudnutia je snáď milión. 

 

Prestaň držať diéty, zmeň svoj životný štýl a schudniPrestaň držať diéty, zmeň svoj životný štýl a schudni

Ako skvalitniť svoj život a zbaviť sa nadbytočných kilogramov navždy? Ľahká otázka o to ťažšia odpoveď.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Podpora okolia je pri chudnutí dôležitá, ale hlavne si musíte veriť vy!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.