Podpora okolia je pri chudnutí dôležitá, ale hlavne si musíte veriť vy!

Chudnutie predstavuje zmenu a tá nebýva ľahká. Musíte opustiť zónu komfortu a čeliť množstvu prekážok.

Podpora okolia je pri chudnutí dôležitá, ale hlavne si musíte veriť vy!
27. MÁJ 2016

Môže ísť o vlastné pochybnosti, zlyhania, únavu, dočasnú stratu motivácie, ale aj o neprajnosť či závisť kolegýň v práci alebo obáv partnera, že ak schudnete, stanete sa atraktívnejšou a tým pádom aj pre mužov žiadanejšou. Možno si budete musieť zvyknúť na uštipačné poznámky rodinných príslušníkov, že ste „fajnovka“, keď si odmietnete dať rezeň s majonézovým šalátom na oslave svojich rodičov. Alebo vás zahrnú „dobre mienenými“ rečami o tom, že keď schudnete, už to nebudete vy. Skúste si vtedy spomenúť na veľmi často používané heslo, že „najskôr sa vás budú pýtať, prečo to robíte, potom sa začnú zaujímať o to, ako to robíte.“

Verte sama sebe!

Viete, čo je však v tomto smere úplne najdôležitejšie? Základom vášho úspechu pri chudnutí je to, aby ste verili sama sebe a boli vnútorne naozaj presvedčená o tom, prečo to robíte. Samozrejme, viac ako vhod padne aj podpora od najbližších – od manžela, priateľa, mamy či dobrej kamarátky. Určite sa niekto taký vo vašom okolí nájde. Ak nie, stále sú to diskusné fóra, na ktorých môžete nájsť ľudí s podobným problémom a povzbudzovať sa navzájom. „Pre každého, kto sa rozhodne zmeniť stravovacie návyky a celkovo aj životný štýl s cieľom schudnúť, je veľmi dôležitá pochvala a povzbudenie. A podpora okolia je práve formou povzbudenia. Každé povzbudenie, pochvala a radosť z toho, ako napredujeme, je ako keby ,výživou᾿ pre naše emocionálne ja. Pretože to, čo my logicky – svojím racionálnym mozgom vieme pochopiť, musí byť zladené s potrebami emocionálneho mozgu a ten potrebuje okamžité potešenie. Pred chudnutím to bola práve čokoláda alebo plné brucho z prejedania sa – cítili sme sa dobre. To sú endorfíny. Avšak keď začneme chudnúť, tak endorfíny môžu prichádzať iba z pochvál a povzbudenia. Preto je dôležité tešiť sa z každého, hoci aj malého úspechu, a chváliť sa. Ak to neurobí okolie, chváľte sa samy, dámy,“ radí koučka Janka Mladá z Koučmed.sk.

Evelyn v chudnutí podporuje www.eDieta.sk.

edieta evelyn

Ako získať podporu svojho okolia?

Ak už máte jasne stanovený cieľ a stratégie, ako schudnúť, mali by ste s maximálnou mierou objektivity zhodnotiť aj vplyv ľudí okolo vás na vašu snahu zbaviť sa nežiaducich kíl. Snáď najdôležitejšia je podpora partnera i kolegov v práci, pretože práve tam trávite najviac času. Takže na prvom mieste by mali byť rozhovory práve s týmito ľuďmi. Je dôležité vysvetliť im, prečo ste sa pre zmenu rozhodli a aká dôležitá je pre vás ich podpora. „Ak máte kolegov, ktorí každý deň ponúkajú v práci čokoládu, tak ich požiadajte o to, aby to nerobili pred vami. Alebo ak niektorý člen rodiny pravidelne zásobuje domácnosť sladkosťami a inými pokušeniami, požiadajte ho, aby s tým na nejaký čas prestal. Je dôležité aj to, čo máte doma v komore alebo v skrinkách, lebo aj to je naše okolie, ktoré nás buď povzbudzuje, alebo bojkotuje. Je jednoduchšie nemať doma nič lákavé, ako to doma mať a očakávať, že to zjeme až o týždeň,“ uzatvára Janka Mladá. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Stres je nepriateľom chudnutiaStres je nepriateľom chudnutia

Poznáš ten pocit, keď v práci nestíhaš? Si denne vystavená stresu z práce, nákupov či rodiny? Vtedy len povieš: „Som v strese." 

 

Ako sa nezblázniť z chudnutia?Ako sa nezblázniť z chudnutia?

S chudnutím a zaručenými receptami na chudnutie sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Zaručených spôsobov chudnutia je snáď milión. 

 

Prestaň držať diéty, zmeň svoj životný štýl a schudniPrestaň držať diéty, zmeň svoj životný štýl a schudni

Ako skvalitniť svoj život a zbaviť sa nadbytočných kilogramov navždy? Ľahká otázka o to ťažšia odpoveď.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Podpora okolia je pri chudnutí dôležitá, ale hlavne si musíte veriť vy!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.