Ako si zaviesť cyklistický denník a v čom nám pomôže?

Či ste profesionálnym pretekárom alebo sa bicyklujete iba pre zábavu, vytvorenie cyklistického denníka je najlepší spôsob, pomocou ktorého budete vedieť zmapovať svoj pokrok. 

Ako si zaviesť cyklistický denník a v čom nám pomôže?
27. MÁJ 2015

Čo sa do cyklistického denníka zaznamenáva?

Bez ohľadu na to, aké sú vaše ciele, viesť si cyklistický denník vám pomôže napredovať vo všetkých smeroch. Veľkou výhodou je, že záznam údajov do denníka nemusí byť zaťažujúcou úlohou. Zadávajú sa totižto iba naozaj dôležité prvky: prejdená vzdialenosť, čas, tepová frekvencia, pocity z prejdenej trasy.

Aké sekcie má denník obsahovať?

Vitálna štatistika

Táto sekcia vám pomôže sledovať každodenné reakcie vášho tela na tréningové zaťaženie. Výsledky by mali byť vyplnené hneď po prebudení. Hodnoty môžete uvádzať v rozmedzí od 1 do 7, pričom 1 je najlepšie a 7 najhoršie. Bezsennú noc označte 7, ale niečo určite nebude v poriadku ani vtedy, ak zadáte 4. Niekoľko po sebe idúcich dní s hodnotou 4 alebo viac môže znamenať pretrénovanie. 

Tepová frekvencia v pokoji

Zapíšte si tepovú frekvenciu v pokoji za týždeň a spriemerujte ju. Výraznejšie výkyvy v krátkodobom horizonte od tejto hodnoty znamenajú, že sa vaše telo nevie vyrovnať so záťažou a bude treba tréning zmierniť.

Hmotnosť

Odvážte sa každý deň hneď po vstaní z postele. Strata či pribratie 1 kg za menej ako dva dni je známkou, že niečo nie je v poriadku.

Plánovanie tréningu

Na začiatku každého týždňa si naplánujte, čo bude vaším cieľom. Budete mať plán, ktorého sa môžete držať.

Počasie, trasy, vzdialenosti a čas

Hocikedy vás môže niečo prekvapiť (zlé počasie, nehoda, výkonnosť a pod.). Preto je veľmi vhodné mať vždy pripravené alternatívy, ktoré vám pomôžu uvedené problémy riešiť (napríklad kratšiu trasu).

Poznámky

Ide síce iba o subjektívnu súčasť vášho denníka, ale rovnako dôležitú ako iné dáta. Patria sem údaje: ako ste sa cítili po jazde, kam sa vám podarilo ísť tento týždeň, cítite tento týždeň postup, alebo pokles? Pridajte všetky vonkajšie faktory, ktoré mohli ovplyvniť vašu jazdu alebo náladu. Tiež tu zadajte všetky zmeny, ktoré ste urobili na vašom bicykli.

Uvádzam vám aj niekoľko elektronických cyklistických denníkov, pri ktorých nebudete musieť používať pero ani ceruzku, ale všetky údaje si jednoducho zapíšete do programu, ktorý si zadarmo stiahnete z webu.

CycliStats 1.0 – 30 denná trial verzia

CycliStats umožňuje rýchlo a jednoducho sledovať všetky dôležité informácie o jazdách. Vie zaznamenávať vzdialenosť, čas, rýchlosť, srdcovú frekvenciu, vašu váhu, údržbu bicykla a pod.

Cyklošlap 1.2. – freeware

Táto aplikácia je určená pre nadšencov, ktorí chcú mať pod kontrolou najazdené kilometre, dosiahnuté časy a priemery môcť vždy porovnať s predchádzajúcim výkonom na rovnakej trase. Veľkou výhodou je editor trasy po vašom okolí, vďaka ktorému je záznam potom dielom krátkeho okamihu.

SportTracks 2.1 – open source

Ide o elektronický tréningový denník. V spojení s GPS prijímačom automaticky sleduje vzdialenosť, čas a tempo vášho tréningu. Môžete trénovať na bicykli, pri behu alebo pri chôdzi. V programe máte následne možnosť sledovať svoje pokroky. Máte príležitosť analyzovať cvičenie, tempo a sledovať aj ďalšie údaje. V programe okrem máp nájdete aj predpoveď počasia a je ho možné integrovať do Google Earth a rozširovať pomocou pluginov. 

Pri každom tréningu je potrebné dopĺňať tekutiny. Minerálna voda BUDIŠ sa postará o správne doplnenie potrebných minerálov.

Ako používať doplnky výživy pri tréninguAko používať doplnky výživy pri tréningu
Potreba prijímať kvalitné a hodnotné potraviny stúpa
 
Príprava cyklistov v posilňovniPríprava cyklistov v posilňovni
Športová prax ukázala, že tréning v posilňovni môže byť prínosom pre každý druh športu.
 
Ako schudnúť bicyklovaním?Ako schudnúť bicyklovaním? 
Bicyklovanie predstavuje vhodný spôsob na chudnutie, pretože zlepšuje fungovanie metabolizmu a spotrebu kalórií.

 

Zdroj foto: flickr.com

Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako si zaviesť cyklistický denník a v čom nám pomôže?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.