Čo sa deje s telom, ktoré začne chudnúť?

Nikola Danišová

Rozhodli ste sa, že zmeníte svoj životný štýl a zabojujete s obezitou? Trénera Jara Figuru z BODY Energy Clubu v Bratislave sme sa opýtali, čo sa po takejto zmene stane s vaším telom a čoho sa treba vyvarovať.

Čo sa deje s telom, ktoré začne chudnúť?
20. MÁJ 2016

Ak ste sa rozhodli, že zabojujete so svojou obezitou a začnete zdravo žiť, fitnes tréner Jaro Figura z BODY Energy Clubu v Bratislave radí dve dôležité veci: neprehnať to na prvýkrát s cvičením a nechať si poradiť od odborníka. „Na prvých tréningoch je dôležité neprehnať to s cvičením. Najmä obéznejší ľudia, ktorí neboli zvyknutí hýbať sa viac, by si mali dať pozor. Netreba sa hneď na prvýkrát vrhať do fitcentra na dve hodiny a odcvičiť niečo na každom stroji, ktorý vidím. Človek môže potom chytiť naozaj veľmi bolestivú svalovicu, čím sa na istý čas odstaví od tréningu, alebo ho to v horšom prípade od cvičenia úplne odradí,“ vysvetľuje Jaro. Ak sa to niekomu stane, fitnes tréner Jaro radí, že svalovú horúčku je najlepšie prečkať, kým odozneje alebo ju rozchodiť.

Postupne si začneme na tréning zvykať   

Ideálne je mať podľa Jara osobného trénera. Trénera so skúsenosťami, ktorý vie, čo s vami robiť. Vyberá cviky, zvyšuje postupne záťaž, odborne upravuje stravu a najmä začiatočníka motivuje. Tréner presne vie, čo naše telo zvláda a ako sme sa počas cvičenia posunuli. „Ak človek začne zvládať niektoré cviky s ľahkosťou, môže skĺznuť do lenivosti, pretože jeho telo sa postupne na danú záťaž adaptuje. V týchto momentoch tréner vie, že treba pridať, aby bola záťaž väčšia, a človek tak stále trénoval naplno. Bolesť svalov, tzv. pálenie, znamená progres. To pálenie, ktoré pociťujeme, je akási bariéra. Vtedy si veľa ľudí povie, že stačí. Avšak za tou bariérou sa skrývajú najproduktívnejšie opakovania, ktoré nás tréner ,donúti᾿ vykonať,“ radí Jaro.  

Evelyn
Foto: Daja Turner

Zrýchľuje sa metabolizmus

Aj s úpravou jedálnička nastávajú v tele veľké zmeny. Fitnes tréner Jaro vysvetľuje, že s pravidelnou a vyváženou stravou sa nám postupne zrýchľuje metabolizmus. Naše telo spaľuje neustále, napríklad aj vtedy, ak iba ležíme na gauči. Telo potrebuje energiu na to, aby fungovali naše orgány a procesy v organizme. Cvičením a upravením stravy sa nám metabolizmus zrýchli a na rozdiel od nešportujúcich budeme spaľovať rýchlejšie aj vtedy, keď nebudeme nič robiť. 

„Dôležitá je v stravovaní aj pravidelnosť. Ak si dáte ráno kávu, celý deň nič nejete a potom večer vyjete pol chladničky, vaše telo nebude reagovať najlepšie. Energiu z jedla si bude odkladať do zásob, pretože pri nepravidelnom stravovaní nikdy nevie, kedy dostane ďalšiu energiu. Čím menej telo dostáva, tým viac si ukladá, a nastavuje sa tak na núdzový režim,“ vysvetľuje Jaro a dodáva, že sa nemusíme báť jesť aj 4 – 5-krát za deň.

Prvé kilá idú ako po masle 

Jaro hovorí, že ak obéznejší človek začne robiť zmeny v stravovaní a bude pravidelne efektívne cvičiť, za týždeň môže pokojne schudnúť aj 3 – 5 kg. „Tieto kilá sú tvorené najmä z prebytočnej vody, ktorú telo zadržiava. Výsledky sú však viditeľné a to je odmena. Ďalší týždeň už možno schudne takýto človek len dve kilá, ale keď sa mu vysvetlí, že to už nie je prebytočná voda, ale priamo tuk, je motivovaný ďalej. Niekedy svojim klientom povolím raz za dva týždne deň, počas ktorého sa môžu ,vyblázniť᾿ a zjesť čokoľvek – čokoládu, pizzu, hamburgery. Avšak po skončení tohto dňa sa opäť vracajú na svoj stravovací režim. Vždy im prízvukujem, aby sa zbavili všetkého nezdravého, čo im z tohto dňa ostalo. Najhoršie je nechávať si to. Je to pokušenie, ktorému potom neodolajú,“ upozorňuje Jaro.

Nedávajte telu šoky 

Jaro tvrdí, že najlepšie je prechádzať na zmenu postupne, aby telo nedostalo šok. Pri razantnej zmene zo dňa na deň máme menšiu šancu na úspech. „Najviac sa mi osvedčilo, keď si ľudia celý týždeň písali to, čo zjedli. Po rozpísaní sa ľahšie hľadajú a odstraňujú chyby v jedálničku. Dôležité je ísť na to postupne. Keď v rozpise vidím, že klient pije každý deň dva litre koly, na ďalší týždeň kolu vyradím. Nahradím ju nesladenými vodami. Aj počas ďalšieho týždňa si klienti píšu, čo zjedli.  Potom vidím, že v tomto týždni majú napríklad zlé večere, že konzumujú pečivo, cestoviny a podobne. Nasledujúci týždeň nahradím nezdravé večere ľahkým šalátom a rybou, alebo šalátom a kuracími prsiami. Tým ušetrím kopu kalórií. A tak postupujem stále ďalej,“ vysvetľuje Jaro. 

Zmenu uľahčí aj správny pitný režim

Výbornou voľbou na doplnenie pitného režimu je okrem čistej vody, riedených zeleninových a ovocných štiav aj minerálna voda Budiš, ktorá doplní do tela elektrolyty, ktoré telo stratilo pri športe formou potu. S obľubou ju pije aj Evelyn. 

Evelyn budišEvelyn budiš

Evelyn budiš

Zdroj foto: Daja Turner


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo sa deje s telom, ktoré začne chudnúť?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2526
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.