FOTO: Bystrica zažila najväčšiu parkourovú akciu. Spojila skokanov zo 4 krajín

redakcia

Už po siedmykrát sa pod Urpínom stretli nadšenci umenia pohybu. Nestihli ste ich? Bolo sa veru na čo pozerať.

FOTO: Bystrica zažila najväčšiu parkourovú akciu. Spojila skokanov zo 4 krajín
8. AUG 2017

Posledné dni boli v Bystrici poriadne horúce. Nemôže za to iba teplé počasie, ale aj akcia mladých ľudí, ktorí holdujú parkouru. Vyznávači tejto nesúťažnej disciplíny sa už po siedmykrát stretli na podujatí Parkour Meeting Banská Bystrica, ktoré sa konalo na zimnom štadióne – v hale B.

“Tento rok sme privítali 134 účastníkov a z toho až 34 dievčat, čo je rekord za všetky ročníky. Parkouristi dorazili zo Slovenska, Česka, Rakúska a po prvýkrát sme na Meetingu mali aj účastníkov z Maďarska,“ ozrejmil Dávid Lupták, jeden z organizátorov podujatia.

parkour3

Zdroj fotografie: PR, Michal Mihál

 

Preteky koní?

Hoci si mnohí ľudia mysleli, že ide o súťaž alebo očakávali preteky koní, všetko bolo trochu inak. „Išlo o nesúťažné stretnutie, kde si parkouristi navzájom pomáhali, či už medzi sebou alebo počas špeciálnych workshopov k jednotlivým technikám. Zabŕdli však aj do histórie parkouru cez tréning tzv. „Prirodzenou metódou“,“ pokračoval Dávid, ktorý spomenul aj spoločné rozcvičky či workshopy pre verejnosť, ktoré pritiahli najmä pozornosť mladšej generácie. “Parkour si prišli vyskúšať desiatky návštevníkov z radov verejnosti z celého Slovenska,” doplnil.

Medzi mladých skokanov zavítala aj hosťka Pam Forster s priateľom, obaja z Rakúska. „Na akcii viedla Pam aj vlastný workshop, ktorý bol iba pre dievčatá. Mohli si tak, pod vedením svetoznámej parkouristky, vyskúšať rôzne pohyby a ich napájanie do plynulého flowu,“ pokračoval Dávid.

Výzvy a odmeny

Okrem toho parkouristi počas celej akcie bojovali s plnením výziev – najrôznejších úloh, za ktorých splnenie nakoniec mohol byť odmenený každý. ”Po zapojení kreativity mohli ukázať, ako „byť silný, aby si bol užitočný“, prebehnúť cez tri bystrické mosty, či nájsť na ulici človeka, ktorý sa nechá presvedčiť a urobí 11 klikov,” dodal Dávid.

parkour2

Zdroj fotografie: PR, Michal Mihál

 

Po prvýkrát prebehlo na Meetingu aj špeciálne oceňovanie parkourového dobrovoľníctva Parkour Spirit. Ceny za nezištnú pomoc druhým a šírenie hodnôt tejto disciplíny si odniesli Oliver Jablonský v kategórii Jednotlivec do 18 rokov, Michaela Pazúriková v kategórii Jednotlivec nad 18 rokov a tím UrbanPower v kategórii Kolektív, všetci z Oravy.

Projekt bol podporený z Nadačného fondu Deti v bezpečí poisťovne Kooperativa a Nadácie pre deti Slovenska.


Zdroj titulnej fotografie: PR, Michal Mihál

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - FOTO: Bystrica zažila najväčšiu parkourovú akciu. Spojila skokanov zo 4 krajín

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1918
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.