Chodidlá vás nosia celý život. Doprajte im bezbolestné fungovanie

redakcia

Bolia vás často kolená, chrbát alebo hlava? Napadlo vám, že príčinou môže byť zdravotná komplikácia dolných končatín, prípadne nesprávne zvolená obuv? 

Chodidlá vás nosia celý život. Doprajte im bezbolestné fungovanie
13. JUL 2015

Mnohokrát starostlivosti o chodidlá nevenujeme toľko pozornosti, koľko by si zaslúžili. S Bsc (Hons) Denisou Mertl MChS. z kliniky celostnej medicíny Medante, ktorá sa stará aj o chodidlá našich športovcov, sme sa bližšie pozreli na pozitívne účinky podológie.

Čo je podológia a biomechanika?

Podológia alebo podiatria sa zaoberá štúdiom analýzy chodidla dolnej končatiny a s ňou súvisiacimi zdravotnými komplikáciami. „Zameriava sa na statické a dynamické vyšetrenie, a tiež liečbu pomocou ortopedických vložiek. Vďaka vložkám sa vylepší anatomická pozícia a pohyb chodidla nám umožní optimálnu funkciu pri chôdzi a taktiež upraví držanie celého tela,“ hovorí Bsc (Hons) Denisa Mertl MChs. Biomechanika je štúdium mechaniky ľudského tela, hlavne síl produkovaných svalmi, gravitáciou a ďalšími vonkajšími silami pôsobiacimi na ľudské telo. „Fyzioterapia, v spojení s ortopedickými funkčnými vložkami, vám zabezpečí zdravé chodidlá, prirodzenú chôdzu a správne držanie tela,“ dodáva.

Ako prebieha vyšetrenie?

„Biomechanické vyšetrenie kĺbov a svalov chodidla a následne celej dolnej končatiny, v kombinácii s analýzou chôdze človeka, nám v Medante umožňuje identifikovať príčinu problému, ktorého odstránenie je riešené funkčnou ortopedickou vložkou na mieru,“ konštatuje odborníčka. Podstatou všetkých vyšetrení v klinike Medante je identifikácia príčiny problému a jeho následné riešenie, a nie iba liečenie samotných symptómov, podológia nie je, samozrejme, výnimkou.

Prečo by sme mali zvoliť funkčnú ortopedickú vložku?

„Je špeciálne dizajnovaná, aby minimalizovala bolesť kĺbov a svalov spájajúcich sa s abnormálnym biomechanickým pohybom ľudského tela,“ dodáva podologička. Funkčné ortopedické vložky pracujú tak, že minimalizujú dopad a tlak na chodidlo pri chôdzi, vďaka čomu sa nám zlepšuje nielen držanie tela, ale môžeme tak predchádzať závažnejším komplikáciám. V súčasnosti nie je problém vybrať si z ponuky ortopedických vložiek, ktoré sa prispôsobujú potrebám každého pacienta. Nezabudli sme ani na deti od 3 rokov, pretože práve v ich prípade je veľmi dôležité podchytiť nesprávne držanie tela čo najskôr. Neskôr sa im to môže vypomstiť závažnejšími komplikáciámi.

Indikácie

 • lokalizovaná bolesť chodidla: pri nej sa nám bez nášho vedomia zmení držanie celého tela a môže spôsobiť lokalizáciu zvýšeného tlaku v kolenných a bedrových kĺboch
 • vybočený palec
 • deformácie prstov na nohách
 • bolesť klenby chodidla
 • bolesť nôh, kolenných kĺbov
 • bolesť bedrových kĺbov
 • bolesť chrbtice
 • chybné držanie tela
 • hypermobilita
 • vborené halluxy
 • nožná diskrepencia

Viac informácií nájdete na www.medante.com

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Predchádzajte bolesti. revolúcia v klinickej medicíne už aj na slovensku!Predchádzajte bolesti. Revolúcia v klinickej medicíne už aj na Slovensku

Obraz stavu chrbtice bezbolestne, rýchlo a bez ožarovania?

 

Aby pohyb nebolelAby pohyb nebolel

Dali ste si predsavzatie, že si zlepšíte formu a začnete opäť cvičiť? 

 

Koniec bolestivému trápeniu prichádza hilterapia®Koniec bolestivému trápeniu. Prichádza Hilterapia®

Bolesť samotná je určite nepríjemnou záležitosťou. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chodidlá vás nosia celý život. Doprajte im bezbolestné fungovanie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články