Lokálne chudnutie: účinné, alebo nezmysel?

Mnohí ľudia sa snažia schudnúť určitými cvikmi na konkrétnych partiách.

Lokálne chudnutie: účinné, alebo nezmysel?
11. AUG 2015

Hovoria, že im stačí schudnúť len z nôh, bruška, tricepsov, ale inak sú spokojní. Ide o takzvané bodové chudnutie. Vykonávanie cvikov, zamerané na problematické partie, v určitom počte opakovaní.

Je to celkom logické. Keď chceme schudnúť tuk na bruchu, cvičíme hlavne "skracovačky" na brucho. Keď chceme schudnúť z hrudníka, a to hlavne muži, tak zaradíme cviky na prsia, napríklad rozpažovanie. Otázkou je, či je to skutočne možné schudnúť lokálne, teda bodovo spaľovať tuk. Alebo je to iba mýtus? 

Jednoducho povedané. Lokálna redukcia je úplný nezmysel

Existuje mnoho hlúpych teórií, ako nezmyselné tréningy, nevhodné diéty, protichodné fitnes informácie alebo priamo klamstvá. Jedným z týchto klamstiev je aj lokálne chudnutie, prezentované rôznymi výrobcami, ktorí predávajú „účinné“ stroje na spaľovanie tuku z brucha.

Tuk ako celok

Nie je možné stratiť tuk z konkrétnej oblasti len tým, že vykonávate cvičenie na danú oblasť. Tuk sa spaľuje z tela ako celok v poradí, ktoré je vopred stanovené na základe našej genetiky. Úprimne povedané, jediným naozaj fungujúcim lokálnym spôsobom odbúravania tuku je liposukcia.

Neexistujú žiadne zázračné metódy cvičenia, tréningy alebo stroje i napriek tomu, že to znie naozaj nepríjemne. Zoberme si ako príklad hráčov tenisu. Pri svojich športových výkonoch používajú jedno rameno viac ako druhé. Potom by sa dalo predpokladať, že na jednom ramene bude tuku viac, na druhom menej. Samozrejme, nie je medzi nimi žiaden rozdiel, čo sa tuku týka. 

Zoberte si z toho ponaučenie: ak robíte nekonečný počet opakovaní pri tréningu na brucho, tak to môžete hneď nechať tak. Strácate tým čas. Jediné, čo tým posilníte, je vytrvalosť brušných svalov, tuk to neovplyvní. To isté platí pre každú partiu tela. Pretože posilňujete aktívnu hmotu, teda sval a nie tuk. Ten tie svaly pokrýva, takže ich nebude tak vidieť, ako by sme chceli.

Aké je riešenie? 

Riešenie je jednoduché. Vytvorte si kalorický deficit buď prostredníctvom správnej diéty, alebo cvičenia, alebo ich  kombináciou. Toto je jediný spôsob, ako schudnúť. Musíte teda prijať menej energie ako spotrebujete. To vytvára deficit kalórií a spôsobuje, že vaše telo začne spaľovať uložený telesný tuk ako energetický príjem. Toto je jediná vec, ktorá vám umožní spaľovať tuk z celého tela ako celku. Je to vlastne jediný spôsob, ako telo dokáže stratiť tuk.

Ako som už spomínal, poradie, v ktorom špecifické časti tela začnú strácať tuk, je predurčené geneticky, je nemožné ho meniť. To znamená, že väčšina mužov bude typicky strácať tuk zo spodného bruška nakoniec, taktiež väčšina žien bude strácať tuk zo stehien a bokov ako posledný. Nič, čo budete robiť, nezmení toto poradie.

Avšak, ak budete dodržiavať správnu diétu a cvičenie, ktoré následne spôsobí kalorický deficit, potom začnete strácať tuk. A v určitom okamihu sa začne strácať aj tuk na vami želanej partii. Možno to nie je to, v čo ste doteraz dúfali, že funguje, ale je to pravda. Pravda môže bolieť, ale tiež ušetrí čas, úsilie a peniaze. 

  • Ti, ktorí tvrdia, že lokálne chudnutie funguje, ide im hlavne o vaše peniaze: získať ich od vás aj klamstvom.

Vedomé klamstvá

Mnohí z vás ste už iste naleteli, len tomu možno sami neveríte. Kúpili ste si účinné elektronické prístroje spaľujúce tuk, špeciálne stroje zamerané na stehná a zadok, ktoré "zabezpečia", že tuk spálite priamo z konkrétnych partií. Možno sa sami presviedčate, že na sebe pozorujete sľubované spaľovanie tukov. Klamete samých seba. A keby ste niekomu odporúčali takýto prístroj, tak klamete aj ostatných. Bodové chudnutie je lož, nešírte ju teda ďalej a radšej sa naozaj snažte schudnúť overeným spôsobom.

Výrobcovia týchto produktov vás vedome klamú, neverte im. Všetko lákavo jednoduché a teraz už viete, že nereálne, slúži len na zvýšenie zisku predajcov.

Na záver

Jednoducho povedané: cvičenie a diéta je správna a jediná cesta k strate tuku. Lokálne chudnutie je nefungujúci mýtus, len s ním strácate čas, úsilie a peniaze.

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako si chudnutím nespomaliť metabolizmusAko si chudnutím nespomaliť metabolizmus

Ak si myslíte, že najdôležitejšie je si všetko „odmakať“ vo fitnescentre, mýlite sa. 

 

 

3 najväčšie mýty v oblasti diét3 najväčšie mýty v oblasti diét

Článkov tohto typu je na internete požehnane. Ani ja si však jeden neodpustím a rozoberiem tri mýty, ktoré v oblasti chudnutia stále pretrvávajú. 

 

5 výnimočných potravín pre rast svalov. mužských i ženských.5 výnimočných potravín pre rast svalov. Mužských i ženských

Pri snahe vybudovať si postavu podľa svojich predstáv, je veľmi dôležité mať dobrý cvičebný a, samozrejme, aj stravovací plán. 


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 270

Autor článku

Michael.achberger@gmail.com

Michael Achberger

Som profesionalny osobny trener. Fitnessu sa uz venujem viac ako 12 rokov. Vo svojej profesii sa venujem vyraznejsie uprave stravovacich navykov a hladaniu novych sposob vyzivy a novych trendov v oblasti treningovych planov. Za posledne dva roky som sa zacal venovat aj publikacnej cinnosti, kde sa snazim informovat a posuvat informacie, ktore by dopomohli v dosahovani cielov nielen mojej klientele, ale aj sirsej verejnosti. Tesi ma uspech nielen mojich klientov, ale aj vsetkych, ktori sa rozhodli ist cestou fitnessu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Lokálne chudnutie: účinné, alebo nezmysel?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články